"Cuando el alumno está listo, aparece el maestro."

Příběh značky

Vytvořit nový rum není jen tak, zvlášť pro Středoevropana. Střední Amerika není procházka supermarketem. Potřebujete průvodce. Chlapíka, který se vyzná a vezme vás, gringa, pod ochranná křídla. Mým učitelem byl Ruíz.

Chlap, pro kterého je rum celý život. Dával mi tipy a pomáhal s výběrem. Přesně věděl, které rumy je možné míchat, a které ani náhodou. Vysmál se podvodníkům, co nás chtěli napálit nekvalitní břečkou. Otevíral dveře tam, kde by mě zůstaly zavřeny. Stačilo mu podívat se a já věděl, že tohle je to pravé. Nebo ne. Navíc měl pořád dost energie, a nikdy ho neopouštěla dobrá nálada.

Jednou, když jsme dlouho do noci tvrdě pracovali, ochutnávali a vybírali ty nejlepší rumy, z něj jen tak mimochodem vypadlo, že do školy přestal chodit v 10 letech. Nebyl nějak čas. Říkám mu Ruízi, možná jsi moc nechodil do školy, ale pro mě jsi učitel, co vydá za celý profesorský sbor. On se jen smál, a říká - je takové rčení ve španělštině:

Cuando el alumno está listo, aparece el maestro. Když je student připraven, učitel se objeví.

Vzpomněl jsem si na tuhle historku, když jsme měli rum definitivně namíchaný a vymýšleli název. Professore. Tak na tvoje zdraví, Ruízi, učiteli!

Vyladěný blend vybraných stařených rumů z oblasti Karibiku

Země původu rumů obsažených ve směsi: Nikaragua, Panama, Jamajka, Dominikánská republika.

Namíchaný tak, aby odpovídal současným spotřebitelským preferencím

Ručně uzavírán korkem z portugalského korkového dubu s dřevěnou hlavou

Vynikající

Oříškově zlatá, při míchání ve sklenici s mahagonovými odlesky.

Sladce kořenitá s tóny kakaa,
skořice, černého čaje, nugátu, švestek, medu a čerstvě upražené kávy.

Vyvážená, jemně hřejivá. Pomerančovo-kořenitá s tóny čokoládových rumových pralinek a vanilky. Příjemně suchý závěr. Dlouhá dochuť s tóny dubového dřeva.

Rum, který vznikl na počest všech našich životních učitelů.

Karibská oblast

Karibik je považován za kolébku cukrové třtiny a rumu. To je ovšem pravda jen z poloviny. Cukrová třtina pochází z oblasti Nové Guinei a do Karibiku se dostala až s Krištofem Kolumbem, který ji nechal vysadit na Haiti. Ukázalo se, že oblast skýtá rostlině ideální podmínky, a tak se výsadba rychle rozšířila i na další ostrovy a na pevninu. Hlavním produktem z cukrové třtiny nicméně tehdy nebyl rum, ale cukr. Ten se poté, co se jej ve 14.století naučili Benátčané rafinovat, stal žádaným obchodním artiklem.
Má se zato, že to byli dělníci na plantážích, kdo jako první začal z třtinové šťávy zkvašením vyrábět nízkoalkoholický nápoj. Ten se později destilací zbavil nečistot a první rum byl na světě.

Přestože objemově největší značky rumů pocházejí z lidnatých zemí Asie a Oceánie, jsou nejkvalitnější rumy právě z Karibské oblasti. Ta totiž nabízí ideální podmínky nejen pro růst cukrové třtiny, ale i pro zrání rumu ať již v systému Solera nebo klasickým stařením v dubových sudech. Míchání rumů v desitilériích je běžným postupem pří výrobě rumu. Blendování rumů z různých destilerií nebo dokonce zemí ale využívá jen několik málo rumových značek. Nyní máte možnost ochutnat rum, který vznikl spojením vybraných rumů ze čtyř karibských zemí – dvou pevninských Nikaragui a Panamy a dvou ostrovních Jamajky a Dominikánské republik. Na zdraví!

Kde koupit

Kontakt

Obchodní oddělení

+420 222 540 068
nicolaus.kancelar@stn-trade.cz
Osadní 12a, 170 00
Praha 7 - Holešovice

Distributor pro ČR

ST.NICOLAUS-trade CZ, a.s.
Horní 729/32, 639 00 Brno
IČO: 25302639
DIČ: CZ25302639

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném KS v Brně, oddíl B, vložka 2025

TOP